شرایط و قوانین

قوانین و مقررات

ساخت حساب کاربری در پلتفرم فکراتو به منزله پذیرش قوانین و مقررات ذیل است:

1. موارد کلی

1.1.  هر نوع فعالیت در فکراتو تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است و همه کاربران موظف به رعایت تمامی موازین قانونی در همه فعالیت‌های خود می‌باشند.

1.2.  فکراتو یک سامانه کاربر محور است و طبق قانون، مسئولیت محتوای منتشر شده در فکراتو بر عهده منتشرکنندگان است.

1.3.  شعار راهبردی فکراتو «خانواده، ارتباط و دانایی» است و بر همین اساس فعالیت‌هایی که موجب تعالی کاربران و تحکیم بنیان خانواده باشد در حد توان مورد حمایت فکراتوست و در سوی مقابل هر آن‌چه کیان خانواده و ارزش‌های اخلاقی حاکم بر جامعه را تهدید کند، مخالف سیاست‌های فکراتو محسوب می‌شود.

1.4.  نسخه وب فکراتو به صورت ریسپانسیو و از طریق مرورگرهای مختلف قابل دسترسی است. علیرغم ارائه فکراتو در بستر تکنولوژی فضای ابری، این شرکت متعهد به نگهداری مادام‌العمر فایل‌های بارگذاری شده نیست و از کاربران گرامی تقاضا می‌شود از این برنامه به عنوان محل نگهداری دائمی فایل‌های مورد نیاز خود استفاده نکنند.

1.5.  حساب‌ها و انجمن‌های رسمی متعلق به پلتفرم فکراتو با نشان تایید متمایز شده‌اند. استفاده از نشان(لوگو) فکراتو یا عناوین حساب‌های رسمی(مانند پشتیبانی فکراتو، گزارش فکراتو و…) توسط سایرین تخلف و جعل عنوان محسوب می‌شود. هر کاربر یا انجمنی که خود را منتسب به فکراتو نموده یا با ثبت عنوان یا تصویر نمایه(پروفایل) مشابه حساب‌های رسمی، اقدام به فریب سایر کاربران نماید، از فکراتو اخراج شده و در صورت لزوم به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

1.6.  جعل عنوان برندهای رسمی و ثبت شده و شخصیت‌های حقوقی و حقیقی به هر شیوه‌ای ممنوع می‌باشد.

1.7.  هر فعالیتی که در فضای حقیقی نیازمند اخذ مجوز از مراجع قانونی و احراز صلاحیت متقاضی ‌باشد، در صورت تصریح قانون، برای فعالیت در فکراتو نیز نیازمند اخذ مجوز از مراجع مربوطه است.

1.8.  درخواست کد فعال‌سازی حساب از سایر کاربران برای نقض حریم خصوصی آن‌ها و ورود به حساب ایشان، فریب سایرین و تهدید یا اقدام به هک و سایر اعمال مجرمانه در فکراتو ممنوع است.

1.9.  انتشار شماره تلفن و اطلاعات خصوصی سایرین و نیز انتشار اسکرین شات از گفتگوهای خصوصی افراد بدون رضایت آن‌ها تخلف است.

1.10.  پیام‌های ارسالی از سوی حساب‌های رسمی فکراتو به حساب شخصی افراد در حکم گفتگوهای خصوصی هستند و فوروارد آن‌ها به سایر افراد، گروه‌ها و انجمن‌ها و انتشار اسکرین شات از آن‌ها مطلقا ممنوع است.

1.11.  در هر گروه و انجمن، سازنده و مدیرانی که دسترسی افزودن عضو برای آن‌ها فعال باشد، می‌توانند حداکثر 200 بار از قابلیت افزودن مستقیم استفاده کنند. (و در نتیجه حداکثر 200 نفر را عضو گروه یا انجمن نمایند). لکن استفاده از این قابلیت مشروط به رضایت افراد عضو شده است و در صورتی که از این قابلیت برای ممبرفروشی و ایجاد مزاحمت گسترده برای سایرین استفاده شود، کاربر خاطی اعمال قانون می‌گردد.

1.12.  ایجاد اختلال در روند فعالیت فکراتو و کاربران آن و ایجاد مزاحمت برای فعالیت‌های قانونی و مجاز افراد، گروه‌ها و انجمن‌ها به هر نحو تخلف می‌باشد.

1.13.  فکراتو بالاترین احترام را برای حریم خصوصی کاربران قائل است. بر همین اساس هر فعالیتی در زمینه ممبرفروشی را تخلف تلقی نموده و در صورت مشاهده چنین فعالیتی با هر دو طرف(فروشنده و خریدار) برخورد می‌کند. در همین راستا با وجود آن‌که تبلیغات پاپ‌آپ در بستر فکراتو انجام نمی‌شوند، تبلیغ آن‌ها در فکراتو ممنوع است.

2.  نشر محتوا

2.1.  انتشار هر محتوایی در فکراتو مستلزم رعایت قوانین موضوعه از جمله قانون جرایم رایانه‌ای و فهرست مصاديق محتوای مجرمانه (موضوع ماده 21 قانون مزبور) می‌باشد. بر همین اساس انتشار موارد زیر از جمله مصادیق تخلف در نشر محتوا می‌باشد که حسب نوع و گستره تخلف، منجر به اعمال محرومیت یا محدودیت برای کاربر، انجمن یا گروه منتشرکننده خواهد شد:

2.1.1.   انتشار محتوای مستهجن

2.1.2.   اشاعه فحشا و منکرات

2.1.3.  ترویج اباحه‌گری و پوچ‌انگاری

2.1.4.  تشویق به خودکشی، خشونت، خودآزاری یا دیگرآزاری

2.1.5.   توهین به مقدسات و ادیان الهی

2.1.6.  تبلیغ گروه‌ها و فرقه‌های ضاله

2.1.7. تبلیغ نمادهای ابتذال

2.1.8. ترویج فرهنگ منحط غرب

2.1.9. نشر اکاذیب و شایعات

2.1.10. تشویش اذهان عمومی

2.1.11. انتشار ویروس و بدافزار

2.1.12. انتشار لینک‌های فیشینگ و کلاهبرداری و هدایت کاربران به درگاه‌های غیرقانونی

2.1.13. تبلیغ صفحات مربوط به قمار و شرط بندی و هدایت کاربران به آن‌ها

2.1.14. انتشار اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده

2.1.15. انتشار هر محتوایی که نشر آن‌ها طبق قانون جرم محسوب شود

2.2. استفاده از تصویر مستهجن یا مغایر با شئونات اخلاقی در تصویر نمایه(پروفایل)، همچنین درج عبارات غیراخلاقی در بخش توضیحات(بیو)، شناسه(نام کاربری) و نام یا عنوان فرد، گروه و انجمن ممنوع است.

3. انواع پیام:

پیا‌م‌های ارسالی در فکراتو از منظر حریم خصوصی دو نوع هستند:

3.1. پیام‌های خصوصی

3.1.1. گفتگوهای خصوصی دو نفره و نیز گروه‌ها و انجمن‌های خصوصی، حریم شخصی دو یا چند نفره محسوب می‌شوند(مهم: بند 3.1.2 ملاحظه شود) و بجز اعضای حاضر در گفتگو، هیچ فرد یا گروهی (حتی خود فکراتو) بدون مجوز قضایی مرجع ذی‌صلاح قانونی، امکان مشاهده محتویات آن‌ها و بررسی دعاوی در این خصوص را ندارد. البته چنان‌چه محتوای مجرمانه‌ای در گفتگوی خصوصی ارسال شود و یکی از دریافت کنندگان به عنوان شکایت یا گزارش، مستندات لازم مبنی بر تخلف یک فرد یا انجمن و گروه را ارائه نماید، حسب قانون به موضوع رسیدگی می‌شود.

3.1.2. مهم: گروه‌ها و انجمن‌های خصوصی تا زمانی که لینک آن‌ها در سایر گروه‌ها و انجمن‌ها تبلیغ نشده باشد، حریم خصوصی محسوب می‌شوند ولی گروه یا انجمن خصوصی که لینک آن به هر روشی تبلیغ یا منتشر شود، تابع کلیه قوانین انجمن‌های عمومی است؛ از جمله قوانین نشر محتوا.

3.1.3. ارسال هر نوع محتوای پورنوگرافی و مستهجن در فکراتو مطلقاً ممنوع است(حتی ارسال به فضای ابری). لذا چنان‌چه با ابزارهای هوش مصنوعی به کار گرفته شده در سرورهای آپلود مدیا، مستهجن بودن یک رسانه محرز شود، فایلمزبور حذف و کاربر ارسال کننده آن اعمال قانون خواهد شد.

3.2. پیام‌های عمومی

3.2.1. هر پیامی که در انجمن عمومی منتشر شود، عمومی محسوب می‌شود. پیام‌های عمومی با استفاده از قابلیت جستجوی سراسری برای همه کاربران فکراتو (حتی افرادی که عضو انجمن نیستند) قابل مشاهده‌اند.

3.2.2. هر کاربر می‌تواند با هر حساب کاربری حداکثر پنج انجمن عمومی در فکراتو بسازد. انجمن‌های عمومی دارای یک شناسه عمومی هستند و علاوه بر متن پیام‌ها، عنوان، شناسه و توضیحات انجمن نیز برای عموم کاربران قابل جستجو و مشاهده است.

3.2.3. انجمن عمومی (و گروه‌ها و انجمن‌های خصوصی که لینک آن‌ها تبلیغ شود) تابع قوانین رسانه‌های همگانی هستند و مطالبی در آن‌ها قابل انتشار است که در سایر رسانه‌های عمومی (مثل صدا و سیما، مطبوعات و…) قابل پخش باشد. به عبارت دیگر بین پست‌های خام، تبلیغ و تبادل تفاوتی وجود ندارد و هر نوع پیام عمومی منتشر شده در فکراتو باید منطبق بر قوانین نشر محتوا باشد.

3.2.4. چنان‌چه از تاریخ درج آخرین مطلب در یک انجمن عمومی بیش از سه ماه بگذرد، فکراتو می‌تواند نسبت به حذف شناسه عمومی انجمن اقدام کرده و آن را به خصوصی تبدیل کند. در این صورت مطالب (و اعضای احتمالی) انجمن ازبین نمی‌روند، بلکه تنها شناسه عمومی انجمن جزء شناسه‌های آزاد قرار می‌گیرد. انجمن‌های فاقد محتوا که صرفاً شناسه آن‌ها رزرو شده و انجمن‌های عمومی که برای دور زدن این قانون چند ماه یکبار مطالب صوری درآن‌ها درج یا فوروارد شود هم مشمول همین قانون هستند.

4. قوانین نشر محتوا

4.1. انجمن عمومی

4.1.1. سازنده هر انجمن، مدیر مسئول آن است و مسئولیت تمام محتوای منتشره در انجمن با سازنده آن است. لذا ضروری است سازنده انجمن در انتخاب مدیران (بخصوص مدیر تبادل) دقت کافی به خرج دهد. البته این موضوع، نافی مسئولیت شخص مدیر نیست و در صورتی که تخلف یک مدیر احراز شود، علاوه بر انجمن و شخص سازنده، مدیر هم اعمال قانون خواهد شد.

4.1.2. هر پستی که در انجمن عمومی درج شود مشمول قوانین نشر محتواست. لذا انتشار تبلیغات و تبادلات مغایر با قوانین نشر محتوا مطلقا ممنوع است. (بند 3.1.2 ملاحظه شود)

4.1.3. درج هر محتوایی که طبق قوانین (رجوع به بند 2.1) انتشار آن‌ها در رسانه‌های عمومی ممنوع باشد، در انجمن تخلف است. از جمله تصاویر برهنه و نیمه برهنه، رقص، رمان‌های غیراخلاقی، تبلیغات دروغین و…

4.1.4. ساخت انجمن در موارد زیر ممنوع است و می‌تواند منجر به اعمال قانون انجمن یا سازنده آن شود:

4.1.4.1. ایجاد انجمن جعلی(فیک) و هرزنامه که بازدیدکننده را به سایر انجمن‌ها و گروه‌ها هدایت می‌کند

4.1.4.2. ساخت انجمن با عنوان ارگان‌ها و سازمان‌های رسمی بدون داشتن مجوز از مراجع مربوطه

4.1.4.3. ایجاد انجمن با عنوان شخصیت‌های شناخته‌شده بدون رضایت آن‌ها

4.1.4.4. ساخت انجمن برای تبلیغ یا ترویج شخصیت‌های منحرف، مروجین اباحه‌گری و فرهنگ منحط غربی و نمادهای ابتذال

4.2. لینک‌دونی

4.2.1. لینک‌دونی انجمنی است که به منظور تبلیغ سایر انجمن‌ها ساخته می‌شود.

4.2.2. متن و تصویر تمام پست‌های درج شده در لینک‌دونی باید منطبق بر قوانین کلی نشر محتوا باشد. (رجوع به بندهای 2.1 و 4.1.3)

4.2.3. تبلیغ و معرفی لینک‌دونی با استفاده از هرزنگاری و عناوین جعلی ممنوع است.

4.2.4. درج پست با موضوعات زیر در لینک‌دونی ممنوع است:

4.2.4.1. درج هر نوع بنر تبلیغاتی کذب و غیرواقعی

4.2.4.2. تبلیغ هر گروهی که موضوع فعالیت مشخصی ندارد

4.2.4.3. تبلیغ گروه با موضوع آزاد،‌ دوست‌یابی، چت و امثالهم

4.2.4.4. تبلیغ هر انجمن یا گروهی که محتویات آن مشتمل بر موارد ممنوعه موضوع بند 2.1 و 4.1.3 باشد

4.3. انجمن فروشگاهی

4.3.1. هرگونه فعالیت انجمن‌های فروشگاهی تابع قوانین موضوعه و قانون تجارت الکترونیک می‌باشد.

4.3.2. هر نوع معامله غیرقانونی، تجارت اقلام و کالاهای ممنوعه (مثل خرید و فروش مواد مخدر یا الکلی، اجناس قاچاق، vpn و ابزارهای دورزدن فیلترینگ) و بطور کلی خرید و فروش هر کالایی که در فضای حقیقی ممنوع باشد، در فکراتو مجاز نیست.

4.3.3. استفاده از مدلینگ برای معرفی محصولاتی مانند لباس زیر و لباس‌های نیمه‌برهنه مطلقا ممنوع است. در صورت استفاده از تصویر مدل برای محصولات پوشیده نیز باید چهره مدل در تصویر برش خورده یا محو شود.

4.3.4. هرگونه تخلف و کلاهبرداری در فکراتو از طریق مجاری ذی‌صلاح قانونی قابل پیگرد قضایی می‌باشد.

4.3.5. برای تسهیل فرایند خرید و فروش در انجمن‌های فروشگاهی و اطمینان بخشی به طرفین معامله، خدمات پرداخت فکراتو با امکانات متنوع ارائه شده است. بر همین اساس، فکراتو خرید کالا و خدمات و هرگونه معامله خارج از سامانه پرداخت فکراتو را توصیه نمی‌کند و نمی‌تواند اصالت فروشنده و صحت عملکرد این قبیل انجمن‌ها را تایید نماید.

4.4. گروه

4.4.1. گروه یک فضای خصوصی است که امکان گفتگوی همزمان چندین کاربر را فراهم می‌کند. گروه‌ها معمولا حول محور و هدف مشخصی شکل می‌گیرند. از گروه می‌توان برای گفتگوهای خانوادگی، کاری، علمی،‌ آموزشی و… بهره برد؛ لذا ساخت یک گروه آزاد و تبلیغ عمومی و بدون ضابطه آن و رهاکردن مدیریت گروه معمولا منجر به ایجاد نارضایتی در عموم کاربران می‌گردد.

4.4.2. سازنده گروه، مسئول پایش و نظارت بر فعالیت گروه می‌باشد و باید بصورت دائمی و مستمر بر محتوای منتشر شده در گروه نظارت داشته باشد.

4.4.3. سازنده می‌تواند با بکارگیری ابزارهای متنوع ارائه شده از جمله: انتخاب مدیران معتمد، تعیین دسترسی برای فعالیت کاربران عادی و مدیران، محدود کردن کاربران خاطی و در صورت لزوم خاموش کردن گروه، اعمال مدیریت کند.

4.4.4. سازنده موظف است شخصا یا توسط مدیران گروه، در صورت بروز تخلف در گروه، بلافاصله محتوای نامناسب را حذف و فرد خاطی را اخراج یا محدود نماید. در غیر این صورت گروه و سازنده آن مشمول اعمال قانون خواهند بود.

4.4.5. گروه‌هایی که به 14 عضو برسند بصورت خودکار به سوپرگروه ارتقا می‌یابند و لینک آن‌ها تغییر می‌کند. سوپرگروه نسبت به گروه عادی از امکانات بسیار پیشرفته‌تری برخوردار است. سوپرگروه‌ها باید موضوع مشخصی داشته باشند که در بخش توضیحات گروه(بیو) درج شود. رعایت این بند برای سوپرگروه‌هایی که تبلیغ نشوند و لینک آن‌ها در اختیار سایرین(بجز اعضا) قرار نگیرد الزامی نیست.

4.4.6. ایجاد گروه با موضوع آزاد، دوست‌یابی، روابط آزاد دختر و پسر، آموزش هک، ممبر فروشی، نشر مطالب غیراخلاقی و سایر اعمال مجرمانه (از جمله موارد مصرح در بند 2.1 و 4.1.3) ممنوع است.

4.4.7. تبلیغ گروه از طریق هرزنگاری یا سایر روش‌های مبتذل ممنوع بوده و منجر به اعمال قانون گروه و شخص تبلیغ کننده می‌گردد.

4.5. تبلیغ و تبادل

4.5.1. پست‌های تبلیغاتی که در انجمن‌ها و گروه‌ها منتشر می‌شوند، تفاوتی با پست‌های محتوایی ندارند و مشمول قوانین نشرمحتوا می‌باشند. (رجوع به بند 2.1 و 4.1.3)

4.5.2. سازنده انجمن/گروهی که تبلیغ در آن درج می‌شود، موظف است محتوای تبلیغ را با قوانین نشر محتوا تطبیق داده و از نشر موارد مغایر قانون بپرهیزد.

4.5.3. سفارش‌دهنده تبلیغ موظف است محتوای تبلیغ را با قوانین نشر محتوا تطبیق داده و از سفارش موارد مغایر قانون بپرهیزد.

4.5.4. سفارش یا درج هر تبلیغی با محتوای فریبنده، توهین آمیز، غیراخلاقی یا مشتمل بر دروغ، شایعه یا حاوی تصاویر برهنه و نیمه‌برهنه، استفاده از مدلینگ در تبلیغات و نیز تبلیغ هر موضوعی مربوط به روابط جنسی وزناشویی به هر نحو و در هر قالبی(آموزشی، داستان، رمان و…) ممنوع است.

4.5.5. تبلیغ با شیوه هرزنگاری و هر نوع محتوای هنجارشکنانه ممنوع است.

4.5.6. تبلیغ و ترویج برنامه‌ها، سایت‌ها و سرویس‌هایی که در جمهوری اسلامی ایران مسدودشده‌اند و ارجاع کاربر به آن‌ها ممنوع است.

4.6. گفتگوی شخصی

4.6.1. ایجاد مزاحمت برای سایر کاربران از طریق افزودن آن‌ها به انجمن و گروه، ارسال پیام‌های تبلیغاتی به حساب شخصی سایرین، دعوت به فحشا و هنجار شکنی و تشویق دیگر کاربران به فعالیت غیراخلاقی در حساب شخصی و گروه از جمله مصادیق تخلف در گفتگوهای شخصی است.

5. رسیدگی به شکایات

5.1.  در برخورد با جعل عنوان یا نقض آشکار قوانین نشر محتوا، فکراتو رأساً با تخلف برخورد می‌کند. (آشنایی با روش گزارش تخلفات). شکایات خصوصی، دعاوی بین دو یا چند نفر و بطور کلی تخلفاتی که نیازمند بررسی فعالیت خصوصی کاربران است، باید ابتدا در مرجع ذی‌صلاح قانونی (پلیس فتا) مطرح شود. پس از ثبت شکایت، چنان‌چه مرجع ذی‌صلاح در چارچوب مجرای قانونی تعریف شده نیازمند استعلام از پلتفرم باشد، مستندات لازم در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت. در هر صورت فکراتو تابع احکام مراجع ذی‌صلاح قانونی است.

6. اعمال قانون

6.1.  خط مشی کلی فکراتو ارائه فضای باز برای فعالیت آزاد کاربران در چارچوب موازین قانونی است. ولی در صورتی که قانون شکنی یک کاربر، گروه یا انجمن موجب لطمه به فضای عمومی و نارضایتی سایر کاربران شود، فکراتو ناچار به دخالت و اعمال قانون است. با این وجود، فکراتو تلاش می‌کند در چنین مواقعی نیز از موضع ارشادی اقدام نموده و از ابزارهای لازم برای اعمال قانون در کمترین حد ممکن و بصورت پلکانی استفاده کند.

6.2. تخلف یک کاربر، گروه یا انجمن از قوانین می‌تواند منجر به دریافت تذکر یا اعمال قانون شود.

6.3.  اعمال قانون بر حسب نوع تخلف و سابقه قبلی متخلف می‌تواند شامل موارد متعددی باشد.

6.4. تعدادی از محرومیت‌های قابل اعمال بر حساب‌های شخصی عبارتند از:

6.4.1. محرومیت از همگام‌سازی مخاطبین (اعمال در صورت همگام‌سازی انبوه مخاطبین و ممبرفروشی)

6.4.2. محرومیت از ارسال پیام به غیرمخاطبین

6.4.3. محرومیت از ارسال پیام به گروه‌هایی که کاربر در آن‌ها مدیر نیست

6.4.4. محرومیت کامل از ارسال پیام

6.4.5. محرومیت از ساخت انجمن و گروه جدید

6.4.6. محرومیت از افزودن عضو جدید به انجمن یا گروه

6.4.7. اخراج از فکراتو

6.5. تعدادی از محرومیت‌های قابل اعمال بر گروه‌ها و انجمن‌های متخلف عبارتند از:

6.5.1. ابطال لینک عضویت اختصاصی با قابلیت ساخت مجدد

6.5.2. غیرفعال شدن لینک عضویت عمومی و اختصاصی

6.5.3. محرومیت از جستجوی سراسری هشتگ‌ها

6.5.4. محرومیت از درج پست جدید

6.5.5. مسدود شدن انجمن/گروه

6.5.6. حذف انجمن/گروه

6.5.7. حذف انجمن عمومی با مسدودشدن شناسه

6.6.  کلیه محرومیت‌های فوق می‌تواند بصورت دائمی یا موقت(زمان‌دار) اعمال شود.

6.7. ملاک فکراتو برای ارسال تذکر، فرد است نه گروه یا انجمن. لذا فرضاً اگر کاربری بابت تخلف در یک انجمن از فکراتو تذکر بگیرد و پس از مدتی همان تخلف را در انجمن دیگری تکرار کند، مشمول جریمه سطح بالاتر خواهد شد.

6.8. حذف حساب کاربری موجب لغو محرومیت‌های کاربر نمی‌شود و چنان‌چه فرد مجددا با همان شماره وارد فکراتو شود، محرومیت‌های قبلی بصورت خودکار بر روی حساب جدید وی اعمال می‌شود.

7. بروزرسانی قوانین

7.1.  هرگونه بروزرسانی در قوانین فکراتو در صفحه قوانین و مقررات در وب‌سایت رسمی فکراتو اعمال می‌شود و کاربران می‌توانند با مشاهده این صفحه از تغییرات و بروزرسانی قوانین آگاهی یابند.